Založ si blog

Ako som sa dozvedel pravdu o sebe.

Nuž, roky nezastavíme.
Moja manželka pozerala v televízii nejakú poučnú reláciu, a upozornila ma, že v mojom veku už mám nárok na seniorskú zľavu! So škodoradostným úsmevom mi radila, aby som šiel na Jednotu dôchodcov, a aby som si vybavil preukaz, vďaka ktorému budem mať zľavu do múzea, a ešte kdesi, neviem kde, lebo to čo hovorila som odmietol počúvať. Nevedel som si predstaviť sám seba, ako idem medzi šedivé babky, a dedkov, a tvrdím im, že patrím medzi nich.
Včera som bol pracovne kdesi pri Kremnici. Podal som slušný výkon, driapal som sa na Jastrabiu skalu. Autom sa tam nedalo dostať, lebo lesáci cestu prehradili závorou. Na chrbáte som mal ruksak s náradím, a ťažký statív. V jednej ruke som vliekol geodetický prístroj, v druhej výtyčku. Uff. Makačka. Ale zvládol som to, a bol som na seba právom hrdý. „Miro – ešte nepatríš do starého železa,“ hovoril som si.
Keď som tam skončil, zbehol som do Kremnice niečo zjesť. A keďže sa blížila Veľká noc, rozhodol som sa, že sviatky začnem kúpaním v Aquaparku v Turčianskych Tepliciach. Je to odtiaľ kúsok.
Občas mávam blbé nápady, a chcem byť silou mocou vtipný. Aj teraz. Vchádzal som dnu, a prešiel som okolo cenníka nalepeného na dverách. Nečítal som ho, už by som odtiaľ neodišiel. Ale napadlo mi, že vyskúšam, či mi dajú seniorskú zľavu. „Určite nie,“ pomyslel som si. „Však nemám ani dôchodcovský preukaz, aj občiansky som nechal v aute. A tá mladá pri pokladni, tá mi predsa nebude veriť, že som senior. Bude si to overovať, a žiadnu zľavu mi nedá.“
Pri okienku som sa so šibalským úsmevom spýtal, či môžem dostať seniorský lístok. Dievčina za pokladňou ma skontrolovala rýchlym pohľadom, a povedala: „Ale samozrejme.“ Pokladnica zabzučala, ja som zrazu mal pred sebou lístok pre dôchodcu. Šibalský úsmev mi zamrzol na tvári.
„Do čerta!“ zanadával som v duchu. Ušetril som dve eurá, ale bolo mi to treba? To vyzerám tak zle? V šatni som sa pozrel do zrkadla. Plešina, šedivé vlasy, šedivé strnisko na tvári. Hmmm… Možno to dievča malo pravdu.
Ale treba byť optimista. Pozrel som sa do zrkadla ešte raz.
Však ja som veľmi dobre vyzerajúci senior!

 

Diera v syre (úvod do mätafyziky*)

29.08.2018

Bol som v obchode. Okrem iného som kúpil syr. Ementál. Drahý ako šľak. Doma som zistil, že je deravý! „PODVOD“ pomysel som si, a šiel som sa posťažovať manželke, že v obchode ma oklamali. viac »

CESTA 2018

26.08.2018

Tak a idem na to. Rozhodol som sa, že pojdem z Trenčína. Dúfal som, že nastúpim na nejaký autobus, ktorý ma odvezie niekde, kde som ešte nebol. Ale na autobusy mám smolu. Jeden mal ísť do Banskej viac »

Cesta s Alzheimerom

20.12.2017

Písala mi spolužiačka Zuza, že tá ich bratislavská partia organizuje výlet vlakom do „KK“ na Vianočné trhy, a či pôjdem s nimi. Okamžite som sa prihlásil, veď spolužiakov z priemyslovky viac »

SNP, mínometné postavenie nad Šumiacom

Gajdoš: Je dôležité vzdať hold ľuďom, ktorí bojovali za našu slobodu

24.08.2019 17:15

Minister obrany vyzdvihol hodnoty slobody a mieru, poukázal aj na silnejúcu netoleranciu a rastúci extrémizmus v súčasnosti.

poľsko, tatry, búrka, blesk, vrtuľník, helikoptéra

Telá dvoch jaskyniarov vyzdvihne v poľských Tatrách vrtuľník

24.08.2019 16:28

Dvaja jaskyniari uviazli v hĺbke približne 500 metrov pod úrovňou vstupu do Veľkej snežnej jaskyne.

Rumunsko premiérka Viorica Dancila

Rumunská premiérka Dancilaová bude kandidovať za prezidentku

24.08.2019 15:51

Podľa prieskumov má však najväčšiu šancu na víťazstvo súčasný centristický prezident Klaus Iohannis.

skypark veža

Nové centrum Bratislavy medzi stometrovými vežiakmi?

24.08.2019 15:00

V bývalej priemyselnej zóne Mlynských nív postupne vzniká nové centrum hlavného mesta. Pozrite si vo videu TV Pravda, čo sa tam deje.