Založ si blog

Ako sme sa mali dobre

Ako dobre sme sa mali.
Kedysi dávno, to som bol možno žiak základnej školy, možno som bol na priemyslovke, pýtal som sa mojej babky, ako sa žilo za Slovenského štátu.
„Dobre“ povedala. „Aj peniaze boli, aj jesť bolo čo. Dobre bolo.“
Dnes samozrejme vieme, čo sa dialo za Slovenského štátu. Že veľká skupina občanov si žila dobre, a druhá skupina bola bitá, terorizovaná a vraždená. Ale v spomienkach občanov sme sa mali dobre.
Tu by som mohol skončiť, pretože tí čo vedia rozmýšľať, už vedia čo som chcel povedať. Ale aj tak to radšej poviem celé. Pre istotu.
Komunizmus prirovnávam k rodine, ktorá mala päť detí. Štyri si žili dobre, ale to piate dieťa otec a matka (strana a vláda) zatvorili do pivnice, bili ho, ponižovali a muselo robiť tie najšpinavsie práce. Štyrom deťom povedali, že to piate je zlé a neposlúcha. Tak sa súrodenci na neho vykašlali. Nechceli o ňom nič počuť ani nič vedieť. Aby sa ďalej mali dobre. A dodnes spomínajú na to, ako bolo dobre. Chcem im aj vám povedať, že vymeniť slobodu svojho brata za svoj plný bachor je hanebné!
Samozrejme – dnešok nie je jednoduchý. Vládne nám zlodejská zberba, ktorú si bohužiaľ sami volíme. Ale každý z nás môže ísť takou cestou, ktorú si vyberie. A nie tou, ktorú mu nalinajkuje niekto iný. Na rozdiel od komunizmu sa šikovní ľudia môžu presadiť bez toho, že by museli byť členmi Strany.
Predstavte si M. R. Štefánika. Čo by z neho bolo, keby sa narodil za minulého režimu? Poviem vám to: NIČ! Ako syn farára by bol rád keby ukončil aspoň gymnázium, nikde by ho nepustili, a svoj život by prežil ako poctivý a nenápadný robotník niekde vo fabrike. Nikdy by sa nestal tou osobnosťou, akou bol.
A o tom je tá sloboda.

NOVOROČNÉ ČÍTANIE

01.01.2020

Ráno som dopil šampanské, čo zostalo zo Silvestra. Do rannej kávy som si nalial rum. A keď som bol už dosť odvážny, zdrapil som moju ženu za ruku. Chcel som ju zdrapiť aj inak, ale niečo na viac »

Ako som cestoval

12.11.2019

Cestujem rád, prináša mi to radosť. Ako aj naposledy. Cestoval som na úrad. Výťahom na piate poschodie. V tej budove normálne premávajú dva výťahy, ale zrovna teraz bol jeden pokazený. Do viac »

Ako som zaplatil vydieračom

18.09.2019

Keď som sa pred rokom dozvedel, že futbalovú Ligu majstrov nebude dávať verejnoprávna televízia, tušil som, že bude zle. Na Slovensku vlastní práva Orange. Ich televíziu používa len zlomok viac »

lietadlo, Lufthansa, Mesiac, letisko, cestovanie, letisko, Nemecko

Lietadlo lietiace do Moskvy sa po vyhrážke bombou vrátilo do Chabarovska

27.01.2020 09:43

Na palube stroja sa nachádzalo 261 pasažierov.

volby 2016, zalkadna skola skarniclova 1

V simulovaných voľbách môže hlasovať vyše 59 000 stredoškolákov

27.01.2020 09:19

Projekt simulovaných parlamentných volieb nadväzuje na predchádzajúce skúsenosti z parlamentných volieb 2016.

hasiči, los angeles, lesný, požiar, oheň, plameň

Desiatky hasičov bojujú s požiarom výrobnej haly v Šuranoch

27.01.2020 08:40

Na miesto udalosti smeruje aj expertízna skupina na zisťovanie príčin vzniku požiarov.

diviak, poľovník, poľovačka

Európa v napätí pre mor. Diviak na tanieri dostáva košom

27.01.2020 08:17

Ceny mäsa z diviaka klesli na historické minimum, ale spotrebitelia oň neprejavujú veľký záujem. Odbyt diviny viazne v Európe viazne.